Zásady správného obouvání dětí

Podle lékařských statistik se 99% dětí rodí s naprosto zdravýma nohama. V důsledku nošení nesprávné obuvi přichází do první třídy základní školy třetina prvňáčků s různě poškozenýma nohama a jen třetina dospělých má zcela zdravé nohy.

Při výběru dětského obuvi musíme dbát na několik zásad.

Při každém nákupu dětské obuvi požadujte kvalifikované změření velikosti nožičky dítěte!

Každou obuv dítěti přezkoušejte obutím!

Záleží na tom, pro jak staré dítě boty kupujeme. U nejmenších dětí je zapotřebí dbát na to, aby byl fixován kotník tzn. kotníčkové boty. Dětská noha je v mnoha ohledech rozdílná od nohy dospělého člověka. Především tím, že velmi rychle roste. Malé dítě za rok potřebuje průměrně 2 až 3 velikosti obuvi. Růst dětské nožičky neprobíhá plynule, ale probíhá ve skocích. Proto je nutné pravidelně kontrolovat nohu v obuvi, zda má noha dostatečnou vůli. Kosti malých dětí jsou chrupavčité a tudíž velice náchylné na deformace vlivem špatné obuvi nebo nadměrné zátěže. Nohy dětí mají i sníženou citlivost na tlak a bolest, proto u malého dítěte jinak nepoznáte, kdy jsou mu boty malé.

Velikost boty u batolat kontrolujeme 1x za měsíc, předškoláky a mladší žáky 1x za 2 až 3 měsíce. 

Pokud dítě dlouhodobě nosí malé boty, dochází u něj k deformaci nohy. Samozřejmě i nošení velkých bot s sebou nese určitá rizika. Dítě ve velkých botách zakopává a stáčí špičky. Proto je nutné kupovat boty se správným nadměrkem. Vše o nadměrku a měření nohy se dočtete v naší záložce "Jak správně určit velikost".

Důležité je také nedávat dítěti již nošené boty po sourozenci nebo z bazaru. Každé dítě má specifický styl chůze a botky si takzvaně "vyšlápne" . Dítě které obuje nošené boty má pak tendenci vtáčet nožky podle vyšláplé boty.

Jak má vypadat zdravotně nezávadná dětská obuv

Tvar obuvi

Dostatečně široká špička umožňuje prstům volný pohyb. u dětské boty musí být vhodně zvolena nejen délky ale i šířka. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže a dochází k oděrkům. Úzká bota na široké noze může způsobit deformitu prstů.

Materiál svršku a stélka obuvi

Nohy malých dětí se hodně potí, proto je nejvhodnější, aby dětské boty byly vyrobeny z přírodních materiálů kůže nebo textilie. Kožená bota je měkká, prodyšná absorbuje vlhkost a je přizpůsobivá dětské noze. Stélka zejména v uzavřené obuvi musí být také ze savého materiálu.

Opatek

Patní část dětské nohy nesmí v obuvi klouzat, musí být dokonale zafixována. Proto je důležité, aby měla uzavřená obuv nebo sandálová obuv s plnou patou dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek.

Ohebnost obuvi

Při chůzi se každá bota ohýbá v oblasti prstních kloubů. V tomto místě musí být tedy co nejohebnější. To můžete vyzkoušet již při nákupu obuvi. Příliš tvrdá obuv v této oblasti narušuje zdravý vývoj nohou, zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze. Botička musí tzv. „jít s nohou“.

Střih svršku obuvi

Vhodný střih svršku obuvi, jako je šněrovací, nebo uzavíraná páskem  se sponou, nebo na suchý zip, zajišťuje také správnou fixaci nohy v obuvi. Pro nejmenší děti je ideální jen obuv kotníčková. V žádném případě se nedoporučuje lodičková nebo mokasínová obuv.

Tlumící vlastnosti obuvi

Při pohybu po tvrdém povrchu je dětská noha vystavena dalšímu faktoru, který může ovlivnit zdravý vývoj nohy. Tímto faktorem jsou tvrdé dopady na beton, asfalt, dlažbu apod. Následkem mohou být problémy s páteří, opotřebení kloubů a kostí. Proto by měla bota mít podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi. Důležitá je i hmotnost obuvi. Měla by být samozřejmě co nejnižší.

Cena obuvi – dobrá obuv není levná

Cena kvalitní dětské obuvi bývá ve srovnání s obyčejnou botou vyšší. Náklady na vývoj a výrobu kvalitní dětské obuvi jsou totiž vyšší než náklady na vývoj a výrobu obuvi pro dospělé. Dětské boty musí splňovat všechny podmínky pro zdravé obouvání - certifikace.