Návod na použití a údržbu obuvi

  • Pro každou příležitost je vhodný jiný druh obuvi, proto při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv používána. Obuv užívaná k jinému účelu, než je určena, nemůže být reklamována.
  • Pečlivě vyberte správnou velikost a nejlépe vyhovující střihové provedení. Nevhodně zvolený typ obuvi, nesprávná velikost, šíře nebo tvar nemohou být důvodem k pozdější reklamaci.
  • Obuv si při nákupu pečlivě vyzkoušejte.
  • Při obouvání, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci.
  • Usňová i textilní obuv s konfekčním šitím není vodotěsná. Voda může pronikat jak usní, tak šitím a spoji dílců. Odolnost proti promočení lze zvýšit použitím vhodných impregnačních přípravků na obuv.

Ošetření jednotlivých druhů obuvi

Hladká useň (kůže)

Zbavit nečistot vhodným kartáčkem, měkkým hadříkem případně vlhkou houbou. Suchou useň ošetřit krémem. Vyvarujte se rozmočení, poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar. Pokud dojde k promáčení obuv, dbejte na její včasné očištění, vysušení a nakrémování krémem určeným pro příslušný druh usně a typ její povrchové úpravy. 

Broušená useň (kůže)

Velur - (lidově semiš), kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu. Je méně náchylný na poškození než nubuk. Nubuk - je kůže broušená po líci. Vytváří sametový, jemný povrch. Je ale dražší, a také náročnější na údržbu.

Znečištění odstranit krepovým kartáčkem nebo speciální gumou, kartáčovat bez vydírání vlasu! Na ošetření jsou vhodné impregnační přípravky ve sprejích. Vlasová useň se nikdy nekrémuje! Skvrny od oleje a mastnot mohou být odstraněny čističem skvrn vhodným pro semiš a nubuk.

Laková useň

Nečistoty odstranit měkkým textilem za sucha nebo mokra. Povrch nutno chránit před chemickými vlivy a rozmáčením. Před mrazem chraňte ošetřením speciálním prostředkem na lakové usně.

Sušení

  • Nechte obuv vyschnout při pokojové teplotě
  • Vyplňte botu papírem nebo napněte na napínák, zachová si tak původní tvar
  • Nesušte na radiátoru, v sušičce, na ohni, fénem, nebo ani jiným zdrojem přímého tepla     

Čištění a údržba

Obuv musí být před aplikací leštidla, krému nebo čističe skvrn důkladně očištěna a vysušena. Při použití leštidel, krémů a čističů skvrn dbejte, prosím, pokynů jejich výrobce.